Bugun...


Jiyan Soylu

facebook-paylas
GENÇLER TEMBEL PALAVRASI
Tarih: 11-03-2020 18:32:00 Güncelleme: 11-03-2020 18:32:00


Neymiş efendim gençler çabalamıyormuş. Hiçbir şey yapmak istemiyormuş. Tembelmiş. Üretmiyormuş. Yahu istemez tabi. Kardashian kardeşler sosyal medyada bir post paylaşıp yüz binlerce dolar alırken, gençler niye 2000 ₺ nin peşinde koşsun? Üstelik 2000 ₺ ile yaşamak istediğin "dairede" bile yaşayamıyorsun!

Şimdi bana azla yetinmeyen çoğu bulamaz palavrasını sıkmasın kimse. Çoğu bulanların hiçbiri zamanında az ile yetinmedi. Yok efenim, mütevazi olun, gözünüz yüksekte olmasın diyenlerin hepsi para içinde yüzüyor iyi bakın.

Ha bir de günümüzün 8-12 saatini başkaları zenginliklerine zenginlik katsın diye üç kuruşa satmadığımız için özür mü dileyelim? Gençleri bu hale getiren, rant uğruna karakterini bile satan bir güruhla savaşmaya gücümüz olmadığı için, özür mü dileyelim?

Çağımızın sorunu tamamen tüketime dayalı bir toplumun yetişiyor olmasıymış. Üretim yokmuş da tüketim çokmuş herkesin ağzında aynı laf. Lafla peynir gemisi yürümüyor arkadaş. Günde 8-12 saat çalışırken ne üretiyorsunuz? Bilim dünyasına bir katkınız mı var? Dünyayı mı kurtardınız? 21.yüzyıla damgasını vuran bir şey mi icat ettiniz? Ya da basit düşünelim. Herhangi bir proje ürettiniz mi? Her şey olabilir organik hoşaf hariç. Estağfurullah,yoksa fikir mi üretiyorsunuz ?! Üzgünüm onu bu jenerasyonda herkes yapıyor, bakın ben de bu köşeyazısı ile fikir üretiyorum.Şimdi soruyorum? Kardeşim siz ne üretiyorsunuz? Daha doğrusu, NE İÇİN ÜRETİYORSUNUZ? Maaşınız hesaba yattığında dışarı çıkıp yeni çıkan telefonu almak (gerçi bir maaşla telefon almak zor fakat bu başka bir konu) veya bir uçağa atlayıp başka bir memlekete gitmek değil mi yapmak istediğiniz? Son moda kıyafetleri giyip, o latte senin bu mocha benim gezmiyor musunuz? Sizin üretken olduğunuz saatlerin sebebi, tüketme isteğiniz değil mi? Bırakın üretken olun yalanını. Sanki vatana millete hayırlı olmak için üretiyorsunuz. Az kalsın inanacaktım buna. Neredeyse herkes tüketmek istediği şeyler olduğu için çalışır, üretkenlik sevdasından değil. Bırakın kardeşim şu gençleri. Gençlerin böyle içi boş vaazlara değil, içi dolu vaatlere ihtiyacı var. En az 8 saat çalışıp karnını doyurabildiği için şükrettiği bir maaşla yaşayacağını bilen gençler, ne için çaba göstersinler? Daha karşımızdakilerle yanımızdakilerin kim olduğundan emin değiliz.  

Siz istiyorsunuz ki gençler çalışsın! Gençler savaşsın! Gençler geleceklerini kurtarsın!

Bu ülke gençlere emanet!

Ulan bi sorun gençlere, umudunuz var mı diye...Bu yazı 744 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
HABER ARA
HABER ARŞİVİ
resmi ilanlar
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
YUKARI